Czy znasz mankalę?
gdzie można pograć?

wersja mankala (mancala) on-line

tutaj

Co piszą?

Artykuł ze Świata Gier Planszowych znajdziesz tutaj

 • Początek gry
  Początek gry
 • Piwreszy ruch
  Piwreszy ruch
 • Omijanie własnego pola
  Omijanie własnego pola
 • Bicie
  Bicie
 • Bicie wielokrotne
  Bicie wielokrotne

reguły gry oware

WERSJA OWARE (AWALE)

 

PLANSZA

 

Planszę do Oware tworzy dwanaście pól w dwóch rzędach po sześć pól. Rząd sześciu pól bliżej gracza to jego własne terytorium. Każde z pól przed rozpoczęciem gry zawiera po cztery kamienie (kulki, bierki, ang. seeds) dając w sumie liczbę 48. Kamienie przed rozpoczęciem gry nie należą do żadnego z graczy.


RUCHY KAMIENI

 

Przed rozpoczęciem gry gracze wybierają tego, który zacznie. W kolejnych grach zaczyna wygrywający. Gracze wykonują swoje posunięcia na zmianę. W pierwszym ruchu gracz zbiera wszystkie kamienie z jednego (dowolnego) z pól na swoim terytorium (6 pól najbliżej gracza). Następnie wykłada je (rozsiewa) po jednym do każdego z kolejnych pól, poruszając się przeciwnie do wskazówek zegara. Pierwszy kamień ląduje w pierwszym polu po prawej stronie, a kolejne w każdym następnym.

 

Wyjątkiem jest sytuacja, w której zagrywane pole zawiera więcej niż 11 kamieni. Wykładając kamienie na kolejnych polach dochodzimy po pełnym obejściu planszy do pola, z którego rozsiewanie zaczęliśmy. Pole to jest omijane i kolejne kamienie wykładane są dalej począwszy od następnego w kolejności.

 

PRZEJMOWANIE KAMIENI (BICIE)

 

Jeżeli ostatni kamień wykładany jest na terytorium przeciwnika i razem z obecnymi już na polu tworzy liczbę dwa lub trzy – ruch kończy się przejęciem (biciem) wszystkich tych kamieni.

 

Jeżeli ostatni kamień ląduje na polu dając przejęcie (bicie) a poprzednie w kolejności pola również zawierają dwa lub trzy kamienie (w dowolnej kombinacji) – kamienie te również są przejmowane (wielokrotne bicie).

 


RUCH ZABRONIONY

 

Jeśli po ruchu (przejęciu kamieni) gracz przeciwny nie ma ani jednego kamienia do zagrania na swoim terytorium – ruch taki jest zabroniony i należy zagrać inaczej, tak by pozostały jakieś kamienie na terytorium przeciwnika. Jeżeli ruch taki jest niemożliwy, gracz u którego znajdują się wszystkie pozostałe kamienie na planszy dodaje je do swoich przejętych kamieni i gra się kończy.

 

CEL GRY

 

Celem gry jest przejęcie (zbicie, ang. capture) jak największej ilości kamieni. Pierwszy z graczy który przejmie 25 kamieni wygrywa grę. Możliwy jest remis, kiedy każdy z graczy przejmie po 24 kamienie.

 

KONIEC GRY

 

Gra kończy się gdy jeden z graczy przejmie 25 lub więcej kamieni. Kiedy w końcówce gry pozostałe w grze kamienie poruszają się dookoła planszy nie zmieniając układu i nie dając nadziei na przejęcie przez dłużej niż dwie pełne rundy gra się kończy a gracze dodają do swoich przejętych kamieni te, które pozostały na ich terytoriach.

 

POWODZENIA

Komentarze

jan bakowski

2017-07-29 20:00

Dzięki za pomoc